MYDŁO – KRÓTKA HISTORIA

Pierwsze mydło pochodzi z Babilonu. Była to mieszanina tłuszczów zwierzęcych i popiołu. Receptura tego mydła została spisana na glinianych tabliczkach.

W Starożytności myto się piaskiem, który był jednocześnie peelingiem dla skóry. Mieszano go z oliwą z oliwek
i popiołem, które potem zeskrobywano ze skóry skrobaczkami tzw. strigilami.

III wiek n.e., przychodzi moda na niemycie. Powszechnie uważa się, że kąpiele szkodzą organizmowi, otwierają pory na skórze, przez które może ulecieć dusza

Czas Średniowiecza to łaźnie z drewnianymi baliami, do których wlewano gorącą wodę, a brzozowymi witkami obijało się ciało.

Kąpiel była bardzo droga i wraz ze strzyżeniem lub goleniem przekraczała miesięczne zarobki.

Europie (XVII XVIII w) nie przywiązywano wagi do higieny. Dla Kościoła niechęć do mycia się była przejawem pobożnego umartwiania się.

Powszechnie wiadomo, że pod grubą warstwą pudru i różu, skrywano brudną skórę. Modne, misternie upięte fryzury to peruki przykrywające tłuste, zlepione włosy, w których często gnieździły się wszy. Do ich wybijania używano małych młoteczków.

Barwienie mydła – dawniej
... aby zabarwić mydło na żółty kolor używano woskowiny usznej. Korzystano także z barwników naturalnych takich jak trawa, burak czy jagody...

Michel Eugéne Chevreul francuski chemik w 1861r wyjaśnił budowę tłuszczów i zasadę procesu mydlenia, a w wieku 102 lat pracował naukowo. Ze śmierdzących francuskich salonów, gdzie przykry zapach przebijały litry perfum przywrócił funkcję mydła i toalety do porządku dziennego.

 

MYDŁO – ZRÓB TO SAM....

  1. W silikonowej foremce – jeśli chcesz, umieść dodatki, aby były zatopione w mydle.
  2. Kawałki bazy glicerynowej umieść w zlewce i podgrzewaj aż do jej całkowitego rozpuszczenia. Od czasu do czasu zamieszaj bazę, żeby szybciej się rozpuściła – ma się stać płynna. Uważaj, żeby bazy nie zagotować.
  3. Ostrożnie, chwytając za górę zlewki zdejmij ją z płyty grzejnej lub poproś o pomoc. Do płynnej bazy dodaj kilka kropel barwnika i zapachu. Kolory barwników i zapachów są bardzo intensywne i nie trzeba ich nadużywać. Całość dokładnie wymieszaj bagietką.
  4. Przelej zawartość zlewki do silikonowej formy. (Baza zastyga bardzo szybko, w razie potrzeby podgrzej ją jeszcze raz).
  5. Kiedy baza całkowicie wystygnie i stwardnieje wyjmij gotowe mydełka z foremki. Mydła glicerynowe są już gotowe do użycia. Zapakuj je w folię, aby zachowały świeżość i piękny wygląd przez długi czas.
  6. Jeśli mydło glicerynowe ma być prezentem, możesz je dodatkowo przewiązać wstążką lub rafią, dołączyć karteczkę z wymyśloną przez Ciebie nazwą, zapachem lub dedykacją.

Szukaj

Kontakt

Zakład Dydaktyki Chemii UAM

ul. Umultowska 89b,

61-614 Poznań

Kierownik Zakładu

Hanna Gulińska

tel. 61 829 1583

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.