Va bank

Do gry potrzebne będą:

  • karty gry
  • magnesy/szpilki
  • tablica
  • kartki
  • długopisy

Zasady gry

Karty odpowiedzi podzielone są na cztery kategorie, została też im przyporządkowana wartość punktowa od 100 do 500. Karty rozwieszane są na tablicy pionowo tak, aby na samej górze znajdowała się nazwa kategorii, a pod nią karty z odpowiedziami z danej kategorii według wzrastającej wartości punktowej. Uczniowie zostają podzieleni na cztery grupy, każda z nich wybiera kapitana i skarbnika. Kapitan pierwszej grupy rozpoczyna grę wybierając kartę z dowolnej kategorii o dowolnej wartości punktowej. Karta zostaje odsłonięta - znajduje się na niej odpowiedź. Zadaniem kapitana jest zadanie odpowiedniego pytania pasującego do znajdującej się na karcie odpowiedzi. Kapitan w trakcie rozgrywki może trzy razy konsultować się z grupą oraz trzy razy wyznaczyć członków swojego zespołu do zadania właściwego pytania. W pozostałym czasie zadaje pytania samodzielnie. W przypadku prawidłowego rozwiązania drużyna zdobywa liczbę punktów zapisaną na wybranej karcie, w przypadku błędnego rozwiązania traci tę liczbę punktów. O zapisywanie stanu konta dba skarbnik każdej drużyny. Kapitanowie drużyn wybierają karty na przemian. Rozgrywka kończy się z chwilą gdy odsłonięte zostają wszystkie karty. Do finału przechodzą drużyny z dodatnim saldem punktów. Finał wygra grupa, która zdobędzie najwięcej punktów. Gospodarz gry losuje kategorię finałową z trzech możliwych i odczytuje ją na głos. W tym momencie kapitanowie naradzają się z drużyną o jaką stawkę będą grać- maksymalnie va bank- czyli wszystko, co posiadają. Skarbnik zapisuje wartość na kartce, którą podpisuje i przywiesza na tablicy. Gospodarz odczytuje odpowiedź z wybranej losowo kategorii, kapitanowie zapisują prawidłowe pytanie na kartkach, które podpisują i przywieszają na tablicy zasłaniając pytanie. Gospodarz odsłania pytania, sprawdza zgodność i podlicza punkty. Wygrywa drużyna, która po finałowym pytaniu ma na koncie najwięcej punktów.

UWAGA!

Istnieje gospodarz gry, który zapoznaje się z wszystkimi zadaniami i poprawnymi odpowiedziami/pytaniami przed rozpoczęciem, czuwający nad poprawnością przebiegu gry. Najczęściej osobą tą jest nauczyciel.

Alternatywna wersja gry

Zmiana: Uczniowie zostają podzieleni na cztery grupy, nie wybierają kapitana, do każdego pytania zostają wyznaczeni różni członkowie grupy, którzy nie mogą konsultować się z resztą drużyny.

Pliki do pobrania

Instrukcja PDF / Gra 1 / Gra 2 / Gra 3 / Wartości liczbowe / Pusty szablon

Szukaj

Kontakt

Zakład Dydaktyki Chemii UAM

ul. Umultowska 89b,

61-614 Poznań

Kierownik Zakładu

Hanna Gulińska

tel. 61 829 1583

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.