Sekretne opowieści

• stoper
  • gwizdek

Zasady gry

Uczniowie dzielą się na dwie grupy i siadają w kręgu tak, aby gracz miał po swojej prawej i lewej stronie graczy z przeciwnej drużyny. Drużyny wybierają pionki, którymi będą poruszać się po planszy i ustawiają je na polu start. Zadaniem drużyny jest jak najszybsze dotarcie na metę. Drużyna może przesunąć pionek o jedno pole po odgadnięciu jednego hasła. W czasie jednej minuty drużyna musi odgadnąć jak najwięcej haseł opisanych przez jednego z graczy, który w danym momencie gry trzyma w dłoniach karty. Karty przekazywane są po kolei każdemu uczestnikowi gry. Na karcie znajduje się hasło główne, które drużyna musi odgadnąć na podstawie opisu zaprezentowanego przez gracza z tej samej drużyny, który na wykonanie zadania ma wspomnianą już wcześniej jedną minutę. Oprócz hasła głównego na karcie znajduje się zestaw 5 zakazanych słów, których nie wolno użyć podczas opisu. Gracz z przeciwnej drużyny sprawdza czy zakazane hasła nie zostały użyte w trakcie gry. Jeżeli tak używa gwizdka, drużyna nie zdobywa punktu i nie przesuwa się o jedno pole do przodu. Na planszy znajdują się pola specjalne. Gdy gracz stanie na jednym z nich jego pionek zostanie przesunięty do przodu lub do tyłu o wyznaczoną liczbę. Na planszy znajdują się też pola z klepsydrą oznaczające podwojenie czasu pozwalającego na odgadnięcie większej ilości haseł.

Alternatywna wersja gry

Uczniowie odczytują wszystkie zakazane słowa, nie używając żadnych innych. Drużyna stara się odgadnąć jak najwięcej haseł w ciągu minuty. Wygrywa drużyna, która pierwsza dotrze na metę lub znajduje się bliżej niej.

Instrukcja PDF / Gra 1 / Gra 2 / Gra 3 / Plansza do gry / Pusty szablon