Memory

Do gry potrzebne będą:

  • karty do gry
  • magnesy/szpilki
  • tablica

Zasady gry

Na tablicy zostają rozwieszone karty, po lewej karty z oznaczeniami liczbowymi, po prawej karty z oznaczeniami literowymi. Każdej liczbie została przyporządkowana jedna litera. Uczniowie zostają podzieleni na dwie grupy. Każda z grup wybiera kapitana, którego zadaniem będzie odsłanianie wybranych przez grupę kart: jednej z liczbą i jednej z literą. Uczniowie zapamiętują położenie i oznaczenie odsłanianych kart, które po chwili wracają na swoje miejsca. Grupy odsłaniają pary kart na przemian. Jeśli odsłonięta zostaje pasująca do siebie para kart grupa otrzymuje dodatkowy ruch: może odsłonić kolejną parę kart. Zadaniem każdej z grup jest zdobycie jak największej ilości pasujących do siebie par kart, wygrywa grupa, która będzie ich miała najwięcej.

Uwaga!

Uczniowie nie mogą korzystać z kartek i długopisów w trakcie gry.

Alternatywna wersja

Uczniowie zostają podzieleni na dwie grupy. Każda z nich otrzymuje takie same karty. Grupy wybierają swoich kapitanów. Pierwsza grupa rozwiesza swoje karty w rzędzie tworząc pewien układ, druga grupa zapamiętuje jego ułożenie. Po chwili karty zostają zasłonięte, zadaniem drugiej grupy jest ułożenie kart w ten sam sposób przywieszając swoje karty pod zasłoniętymi kartami przeciwników. Po sprawdzeniu zgodności, za każdą dobrze ułożoną kartę grupa zdobywa jeden punkt. Uczniowie tworzą układ w pierwszej kolejności składający się z dwóch kart, kolejno trzech, czterech itd. Grupy na przemian odgadują ułożenie układów przeciwników, wygrywa grupa, która zdobędzie najwięcej punktów.

Pliki do pobrania

Instrukcja PDF / Gra 1 / Gra 2 / Gra 3 / Pusty szablon

Szukaj

Kontakt

Zakład Dydaktyki Chemii UAM

ul. Umultowska 89b,

61-614 Poznań

Kierownik Zakładu

Hanna Gulińska

tel. 61 829 1583

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.