Tlenek tytanu w kosmosie

Astronomowie wykorzystali Kosmiczny Teleskop Hubble'a do szczegółowych obserwacji egzoplanety Kepler-13Ab i odkryli, że jej atmosfera zawiera duże ilości tlenek tytanu(IV), który na jednej z półkul pada pod postacią śniegu.

Planety typu "gorących jowiszów" mają tendencję do posiadania cieplejszej atmosfery, ale tak nie było w przypadku dziennej strony Kepler-13Ab. Zazwyczaj to dwutlenek tytanu odpowiada za wysoką temperaturę, gdyż wchłania promieniowanie gwiazd i tworzy na powierzchni planety coś na kształt efektu cieplarnianego. Silne wiatry wiejące na Kepler-13Ab prawdopodobnie przenoszą dwutlenek tytanu na nocną stronę planety, gdzie skrapla się i pada pod postacią śniegu.

Tlenek tytanu to substancja rzadko spotykana na Ziemi, której cechą charakterystyczną jest pochłanianie ciepła. Jeśli atmosfera zawiera jego odpowiednią ilość, może to wywołać zjawisko znane jako inwersja temperatury. Zachodzi ono wtedy, gdy temperatura powietrza wzrasta wraz z wysokością. Na Ziemi taką rolę pełni warstwa ozonowa, przyczyniając się do powstawania inwersji termicznej w stratosferze. W tej warstwie atmosfery ultrafioletowe promieniowanie słoneczne jest pochłaniane przez znajdujący się tam ozon, co odpowiada za wzrost temperatury. Na egzoplanecie podobną rolę pełni tlenek tytanu, który absorbuje ciepło w wyższych warstwach atmosfery, pozostawiając niższe poziomy chłodniejsze.

http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/planeta-tytanowej-atmosferze-3587.html 
http://nt.interia.pl/raporty/raport-kosmos/astronomia/news-astronomowie-odkryli-piekielna-planete-na-ktorej-pada-snieg,nId,2459105 

Szukaj

Kontakt

Zakład Dydaktyki Chemii UAM

ul. Umultowska 89b,

61-614 Poznań

Kierownik Zakładu

Hanna Gulińska

tel. 61 829 1583

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.