Nowe pierwiastki

W dniu 28 listopada 2016 r. Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) zatwierdziła nazwę i symbole dla czterech elementów: nihonium (Nh), moscovium (Mc), tennessine (Ts) i oganesson (OG), odpowiednio dla elementu 113 115, 117 i 118.

Nazwa nihonium z symbolem Nh dla pierwiastka o liczbie atmowej 113 została zaproponowana przez odkrywców w Centrum Naukowym Akceleratora RIKEN Nishina (Japonia); nazwa pochodzi od Nihon, który jest jednym z dwóch sposobów mówienia "Japonia" po japońsku i dosłownie znaczy "Kraina Wschodzącego Słońca".

Pierwiastki o liczbie atomowej 115 i 117 zostały wspólnie odkryte przez naukowców z rosyjskiego Joint Institute for Nuclear Research w Dubnie oraz amerykańskiego Lawrence Livermore National Laboratory w Livermore i Oak Ridge National Laboratory w Tennessee. Uzgodniono że pierwszy otrzyma nazwę moscovium (od Moskwy), a drugi - tennessine (od stanu Tennessee).

Czwarty element z liczbą atomową 118 również odkryli specjaliści z Dubny i Livermore i zaproponowali nazwę oganesson - nawiązuje ona do naukowca Juri Oganessiana, fizyka eksperymentalnego znanego ze swoich prac w dziedzinie fizyki jądrowej i badań reakcji jądrowych.

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/12/161202123622.htm 
http://tylkonauka.pl/wiadomosc/cztery-nowe-pierwiastki-chemiczne-otrzymaly-nazwy 

Szukaj

Kontakt

Zakład Dydaktyki Chemii UAM

ul. Umultowska 89b,

61-614 Poznań

Kierownik Zakładu

Hanna Gulińska

tel. 61 829 1583

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.