Pokazy eksperymentów chemicznych

Pokazy eksperymentów chemicznych z obudową metodyczną dla nauczycieli i uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

Od 2000 roku w Zakładzie Dydaktyki Chemii, Wydziału Chemii UAM organizowane są pokazy eksperymentów chemicznych. Tematyka prezentowanych eksperymentów związana jest z podstawą programową chemii w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej, jednak w wielu przypadkach wykracza ona poza te podstawy. Ciekawe eksperymenty chemiczne mają rozbudzać zainteresowanie chemią i reakcjami chemicznymi zachodzącymi w bliskim otoczeniu uczących się. Obudowa metodyczna eksperymentów, a w tym omówienie zastosowania w życiu człowieka użytych substratów i powstałych produktów oraz zapoznanie z odpowiednimi równaniami reakcji chemicznych daje wiele satysfakcji i zadowolenia wszystkim uczniom i nauczycielom uczestniczącym w tych spektakularnych pokazach.
Pokazy organizowane są w dwóch semestrach, w każdym po trzy wystąpienia. Odbywają się one w wybrane piątki od godziny 13:00 i trwają 2 godziny lekcyjne. Jednorazowo w pokazach może uczestniczyć 230 uczniów z towarzyszącymi im nauczycielami.

W pierwszej części pokazów wykonywane są eksperymenty chemiczne poruszające zagadnienia z zakresu:

• Kinetyki reakcji chemicznych
  • Badania właściwości fizycznych i chemicznych różnych substancji
  • Stany skupienia materii – azot w postaci ciekłej
  • Emisja promieniowania świetlnego podczas reakcji chemicznych
  • Procesu utleniania-redukcji
  • Specyficzne właściwości gazów

W drugiej części pokazów eksperymenty chemiczne poruszają zagadnienia z zakresu:

• Strącanie osadów, koloidy i efekt Tyndalla
  • Utlenianie substancji – reakcje wybuchowe
  • Wpływ powierzchni właściwej na przebieg reakcji chemicznej
  • Reakcje metali z parą wodną – otrzymywanie wodoru i wodorotlenków
  • Właściwości wodoru i energia odnawialna
  • Cząsteczki i atomy w stanie wzbudzonym

Najbliższe pokazy odbędą się w następujących terminach:
12.04.2013 r. oraz 24.05.2013 r. Przyjmujemy jednorazowo 230. uczestników pokazów.

Wszystkie miejsca w podanych wyżej terminach są już zajęte.

Informacji dotyczących organizacji pokazów udziela dr Piotr Jagodziński, numer telefonu 61 829 16 00.

Oto kilka zdjęć z pokazów eksperymentów: