Warsztaty chemiczne dla uczniów szkół podstawowych

Pracownicy Zakładu Dydaktyki Chemii wspomagają uczniów klas VII w realizacji zadań zapisanych w nowej postawie programowej kształcenia ogólnego. W listopadzie i grudniu 2017 uczniowie szkoły podstawowej z Konina, szkoły podstawowej nr 54 z Poznania oraz szkoły podstawowej im. Wandy Błeńskiej w Poznaniu uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych prowadzonych specjalnie dla nich w pracowniach Wydziału Chemii.

W nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego duży nacisk położono na umiejętności związane z projektowaniem i przeprowadzaniem doświadczeń chemicznych. Interpretacja wyników doświadczenia i formułowanie wniosków na podstawie przeprowadzonych obserwacji ma służyć wykorzystaniu zdobytej wiedzy do identyfikowania i rozwiązywania problemów. Wyrazem tego są wymagania ogólne podstawy programowej: I. Pozyskiwanie, przetwarzanie i tworzenie informacji. II. Rozumowanie i zastosowanie nabytej wiedzy do rozwiązywania problemów. III. Opanowanie czynności praktycznych. Opanowanie przez uczniów zawartych w podstawie programowej wymagań szczegółowych ma zapewnić im zdobycie wszystkich potrzebnych w dzisiejszym świecie kompetencji kluczowych, które wykorzystają w dalszej edukacji.

W czasie zajęć na Wydziale Chemii uczniowie samodzielnie korzystali z prostego sprzętu laboratoryjnego i podstawowych odczynników chemicznych; przeprowadzali proste doświadczenia chemiczne według instrukcji, formułowali obserwacje, wnioski oraz wyjaśnienia, stosując poprawną terminologię.