Uczeń detektywem

W ramach współpracy ze szkołami w Zakładzie Dydaktyki Chemii przeprowadzono cykl zajęć laboratoryjnych dla uczniów klas 7 Piątkowskiej Szkoły Społecznej im. dr Wandy Błeńskiej w Poznaniu.

W ramach zajęć rozwiązywano zagadkę kryminalną na podstawie zabezpieczonych na miejscu przestępstwa przedmiotów oraz akt sprawy. Następnie w laboratorium przeprowadzono analizę materiałów dowodowych. Zapoznano się także z historią oraz podstawowymi działami kryminalistyki.

Kolejny cykl zajęć poświęcono otrzymywaniu mydła. Podczas zajęć uczniowie poznali historię produkcji mydła, a także prześledzili wielowiekową historię higieny od czasów starożytnych po współczesność. Dowiedzieli się czym są mydła pod względem chemicznym, jakie są ich rodzaje oraz właściwości. Następnie w laboratorium każdy z uczniów zaprojektował i samodzielnie wykonał kolorowe glicerynowe mydło z dodatkiem substancji zapachowych, ziół, suszonych kwiatów, owoców, przypraw – w zależności od właściwości mydła, które planował otrzymać.

MYDŁO – KRÓTKA HISTORIA

 

 

 

Szukaj

Kontakt

Zakład Dydaktyki Chemii UAM

ul. Umultowska 89b,

61-614 Poznań

Kierownik Zakładu

Hanna Gulińska

tel. 61 829 1583

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.