Licencjaci 2015

Tegoroczne prace licencjackie miały na celu przygotowanie materiałów zintegrowanych z treścią podręcznika Mobilna chemia. Były to animacje zjawisk i procesów chemicznych, gry edukacyjne oraz opisy eksperymentów chemicznych do wykonania w warunkach domowych.

Joanna Bogdziewicz: Eksperyment – domowe laboratorium jako środek dydaktyczny pomocny w nauczaniu chemii

Zadaniem licencjatki było przygotowanie materiałów (tekstów, rysunków, zdjęć tematycznych) do jednego z elementów strukturalnych podręcznika "Mobilna Chemia" zatytułowanego Domowe Laboratorium. Podręcznik ten przeznaczony jest głównie dla uczniów gimnazjów, którzy korzystają z iPadów i innych urządzeń mobilnych. Moduł Domowe Laboratorium znajduje się w każdej lekcji ww. podręcznika, a opisane w nim eksperymenty zachęcają uczniów do projektowania zadań, rozwijania umiejętności manualnych, samodzielności i przedsiębiorczości. Uczeń pracując z mobilną książką buduje zestawy potrzebne do badań i badanie te prowadzi, wykonuje pomiary, przygotowuje plakaty, formułuje obserwacje i wnioski. Proponowane w Domowym Laboratorium doświadczenia są bezpieczne i łatwe w wykonaniu. Tylko niekiedy wymagają opieki osoby dorosłej. Wszystkie doświadczenia zawierają opis potrzebnych materiałów i wykonywanych czynności oraz rysunki przedstawiające czynności, które uczeń musi wykonać. Na kolejnej stronie ulokowana została fotorelacja ilustrująca kolejne czynności laboratoryjne, a poniżej poprawnie sformułowane obserwacje i wnioski, których artykułowanie niejednokrotnie sprawia uczniom kłopoty podczas zajęć lekcyjnych. W ramach pracy wykonano również grę edukacyjną „Chemiczna Ruletka", która została zamieszczona w ww. podręczniku oraz na stronie www.wycinajigraj.pl.

Justyna Renkas: Animacje jako forma obrazowania przebiegu reakcji chemicznych

W ramach pracy licencjackiej wykonano animacje na potrzeby podręcznika multimedialnego "Mobilna chemia". Ilustrują one między innymi przebieg następujących procesów:• tworzenie wiązania jonowego między atomem sodu a atomem chloru; • tworzenie wiązania jonowego między atomem magnezu a dwoma atomami chloru; • charakter wiązania metalicznego; • przebieg reakcji wymiany między cząsteczką kwasu solnego a atomem cynku. Podczas pracy licencjackiej wykonano również grę edukacyjną do działu "Woda i roztwory wodne", która również została zamieszczona w podręczniku „Mobilna chemia" oraz na stronie www.wycinajigraj.pl. Wykonana gra jest doskonałym dodatkiem do lekcji powtórzeniowej, mającej na celu utrwalenie wiadomości. Pełni wówczas funkcje ćwiczeniowe, jej zadaniem jest ćwiczenie i doskonalenie różnorodnych umiejętności ucznia. Do pracy została dołączona płyta CD, na której umieszczono wymienione animacje komputerowe odtwarzane w programie Microsoft Office PowerPoint oraz opis opracowanej gry edukacyjnej. Podczas
wykonywania pracy licencjackiej przeprowadzono ankiety wśród uczniów gimnazjów oraz studentów bloku edukacyjnego.

Agata Sideł: Animacje ilustrujące zagadnienia z działu tematycznego: Wiązania chemiczne

Powierzone zadanie wymagało też poznania narzędzi programowania, które pozwoliły na opracowanie animacji interesujących wizualnie i poprawnych merytorycznie. W tym zakresie studentka wykazała szczególną intuicję. W efekcie końcowym wykonane animacje ma znamiona profesjonalnego środka dydaktycznego. Wykonane zadanie pod względem merytorycznym nie jest rozwiązaniem zaskakującym merytorycznie, ale też nie miało takie być. Celem przygotowanych animacji jest wspomaganie w rozumieniu (poznaniu i zapamiętaniu) treści nauczania poprzez ich zobrazowanie. Użyte, narzędzie pozwoliło studentce na uzyskanie właściwego efektu dydaktycznego. Uczniowie i nauczycieli uznali przygotowane animacje za interesujące i przydatne. Wykonane animacje i gra dydaktyczne zostały włączone w strukturę podręcznika multimedialnego "Mobilna chemia" i już funkcjonują w szkołach korzystających z iPadów.