Magistranci 2013

Tegoroczne prace magisterskie związane były z nową podstawą programową w I klasie szkoły ponadgimnazjalnej i w gimnazjum. Magistrantki przygotowały serię eksperymentów chemicznych poświęconych chemii żywności, chemii środków spożywczych oraz możliwościom eksperymentowania w dużej i małej skali.

Marcelina Antas – Zagadnienia za zakresu chemii spożywczej w I klasie szkoły ponadgimnazjalnej
Katarzyna Kowalczyk – Zagadnienia z zakresu chemii środków czystości w I klasie szkoły ponadgimnazjalnej
Agata Migulska – Eksperyment chemiczny zgodnie z nową podstawą programową w szkole ponadgimnazjalnej
Mirosława Mikołajczak – Eksperymenty chemiczne wykonywane w gimnazjum zgodne z nową podstawą programową

W przygotowanych pracach znalazły się opisy ciekawych doświadczeń wraz z relacją fotograficzną ich przebiegu. Gotowe karty pracy zostały wykorzystane w badaniach pedagogicznych, które przeprowadzono w grupach uczniów, studentów i nauczycieli. Zainteresowanie wszystkich badanych zachęciło magistrantki do przygotowania skryptu, w którym znalazły się najciekawsze propozycje. Część opisów nawiązuje do pracy w tradycyjnej dużej skali (z użyciem sprzętu laboratoryjnego i odczynników chemicznych), część to propozycje eksperymentów w małej skali (z wykorzystaniem zestawu Mini-Lab), a pozostałe to tzw. doświadczenia słoikowe, czyli wykorzystujące środki z najbliższego otoczenia.
Każdy ze sposobów eksperymentowania znajdzie z pewnością swoje zastosowanie w zależności od zasobów szkoły, wyposażenia klasy, zainteresowania nauczycieli i uczniów, ale wszystkie z pewnością przyczynią się do realizacji założeń reformy edukacji i do zainteresowania uczniów chemią w każdym tego słowa znaczeniu.

Egzamin magisterski odbył się 10 czerwca 2013