XX Tatrzańskie Sympozjum Naukowe „Edukacja jutra"

W dniach 23-25 czerwca 2014 roku odbyło się w Zakopanem XX Tatrzańskie Sympozjum Naukowe „Edukacja jutra". Patronat naukowy nad obradami XX TSN objął Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Twórczych, które w tym roku także świętuje jubileusz X-lecia działalności. Honorowymi patronami konferencji byli JM Rektorzy – Wyższej Szkoły Humanistycznej HUMANITAS w Sosnowcu, Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Szczecińskiego, Akademii Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczelni, które w latach 1994-2014 były głównymi organizatorami tatrzańskich spotkań edukacyjnych u stóp Giewontu, a także Wojewoda Śląski i Prezydent Sosnowca. Wśród znamienitych konferencyjnych gości był m.in. Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. Komitetowi Naukowemu konferencji przewodniczył prof. zw. dr hab. Kazimierz Denek, pomysłodawca i współorganizator wszystkich dwudziestu spotkań. Uczestnicy dyskutowali w obszarze pięciu paneli:

• Od tradycji do nowoczesności. Aksjologia w edukacji jutra.
  • Systemowe aspekty organizacji szkolnictwa w Polsce.
  • Aspekty edukacji szkolnej.
  • Od uniwersytetu do starości. Aspekty edukacji osób dorosłych.
  • Od wychowania w rodzinie do systemowych aspektów kształcenia.

W panelu dyskusyjnym Aspekty edukacji szkolnej, którego moderatorami prof. dr hab. Romuald Kalinowski, dr hab. Jadwiga Uchyła-Zroski prof. UŚ, dr hab. Halina Guła-Kubiszewska prof. AWF w obszarze dyskusji Edukacja a nowe technologie i formy kształcenia głos zabrali:

• prof. dr hab. Hanna Gulińska – Nowy model szkoły – podręczniki mobilne
  • dr hab. Maria Kozielska prof. PP – Eksperymentalne dowody poprawy jakości kształcenia technicznego – respektowanie systemów sensorycznych i stylów studiowania
  • dr Małgorzata Bartoszewicz – Mobilna edukacja jako element wspomagający kształcenie w zakresie przedmiotów przyrodniczych na wszystkich etapach edukacyjnych

W Dniu Tatrzańskim odbyły się zajęcia dydaktyczne w Tatrach. Interesujące gawędy nt. „Literackie przystanki w Tatrach" i „Wołanie w górach" wygłosili prof. prof. Pola Kuleczka i Kazimierz Denek. Część uczestników konferencji miała okazję podziwiać panoramę gór od Tatr Bielskich przez Tatry Wysokie po Tatry Zachodnie, była też możliwość podziwiania panoramy Tatr z Gubałówki, zwiedzenia zabytkowego Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku i Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego. W trakcie trzydniowych obrad odbyło się posiedzenie Zespołu Dydaktyki Ogólnej Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN oraz spotkanie Komitetu Naukowego i Komitetu Organizacyjnego XX TSN poświęcone kondycji polskiego uniwersytetu. Obrady XX TSN zakończono podsumowaniem dokonanym przez liderów paneli dyskusyjnych oraz przewodniczącego Komitetu Naukowego.