60. Zjazd PTChem – Wrocław 17-21.IX.2017

60. Zjazd Polskiego Towarzystwa Chemicznego odbył się w dniach 17-21 września 2017 r. we Wrocławiu, stanowił doniosłe wydarzenie naukowe, które szerokim echem odbiło się w kraju i za granicą. Hasłem wiodącym tegorocznej konferencji była „Chemia w mieście spotkań". Obecność na Zjeździe światowej sławy chemików zajmujących się zagadnieniami z różnych obszarów tej nauki i wygłoszone przez nich wykłady uświetniły i nadały wysoką rangę temu naukowemu przedsięwzięciu.

Strona zjazdu www.60ptchem.ch.pwr.edu.pl

W obradach Sekcji Dydaktyki Chemii udział wzięło 59 osób – dydaktyków, nauczycieli oraz przedstawicieli władz uczelnianych i samorządowych. Obrady były okazją do dyskusji nt. kształcenia chemicznego na różnych poziomach edukacji. Podczas wykładów i warsztatów można było podzielić się dobrą praktyką nauczania chemii, wymienić uwagi i spostrzeżenia w opanowaniu najlepszych i najbardziej efektywnych sposobów uczenia się i studiowania.

Organizatorzy obrad zaprezentowali różne formy pracy z uczniem. Podczas warsztatów edukacyjnych w plenerze pokazano m.in. możliwość zastosowania wiedzy chemicznej w życiu codziennym, umiejętność projektowania eksperymentów w warunkach pozaszkolnych oraz integracji międzyprzedmiotowej.

Jednym z istotnych celów spotkania dydaktyków i nauczycieli chemii było zwrócenie uwagi na to, jak ważne może być zacieśnienie więzi społecznych na przykładzie współpracy szkół z władzami samorządowymi, lokalnym biznesem, uczelnią wyższą, organizacjami pożytku publicznego w nieformalnej edukacji chemicznej i proekologicznej.

Dużo uwagi poświecono kształceniu i dokształcaniu nauczycieli, których rolą jest przygotowanie uczniów do twórczego rozwiazywania problemów oraz motywowania ich do podjęcia studiów i pracy badawczej.

Spotkanie z chemią we Wrocławiu miało charakter wielowymiarowy. Było okazją do utrwalania przyjaźni, zwiedzania i podziwiania zabytków oraz nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, a także możliwością uczestnictwa w licznych imprezach kulturalnych.

Program obrad:

I dzień – 18.09.2017

Uroczyste otwarcie i powitanie uczestników
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego
pt. „Wykorzystanie dorobku naukowego Marii Skłodowskiej-Curie"
Wykłady plenarne
Forum dyskusyjne „Spójność jakości kształcenia w nauczaniu chemii"

II dzień – 19.09.2017

Warsztaty edukacyjne w plenerze – rejs statkiem po Odrze
Warsztaty badawcze z chemii i fizyki
Zwiedzanie Wrocławia z rzeki Odry (urządzenia hydrologiczne, zabytki Wrocławia)
Wykłady i komunikaty sekcyjne