XXIII Tatrzańskie Sympozjum Naukowym „Edukacja Jutra” – Zakopane, 18-20.VI.2017

W dniach 18-20.06.2018 r. odbyło się XXIII Tatrzańskie Sympozjum Naukowym „Edukacja Jutra" w Zakopanem w Ośrodku Konferencyjno-Wypoczynkowym „HYRNY". Organizatorem tego wydarzenia naukowego jest Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu.

Przybyłych na sympozjum gości powitał Prof. WSB, dr hab. Piotr Oleśniewicz– Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXIII TSN oraz Prof. dr hab. Stanisław Palka – Przewodniczący Komitetu Naukowego XXIII TSN. Następnie głos zabrał Pan dr Mariusz Lekston – Prorektor Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. W imieniu nieobecnego Pana Dziekana Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego Prof. nadzw. dra hab. Ryszarda Pęczkowskiego, współorganizatora Sympozjum, wszystkich uczestników przywitała Pani prof. nadzw. dr hab. Marta Wrońska.

Grupy tematyczne sympozjum:
1. Wartości, cele, zadania edukacji jutra w zakresie wychowania, kształcenia, opieki, animacji, profilaktyki. Prognozowanie rozwoju edukacji jutra. Projekty zmian edukacji w skali makro i mikro.
2. Diagnozowanie, wyjaśnianie, rozumienie, interpretowanie składników współczesnej edukacji od wychowania przedszkolnego do studiów doktoranckich – przesłania na przyszłość.
3. Pozytywne i negatywne uwarunkowania procesów edukacji, formalne i nieformalne oraz wewnętrzne i zewnętrzne składniki uwarunkowań – przesłania na przyszłość.
4. Wiedza z doświadczeń i badań pedagogicznych oraz z innych nauk w analizie współczesnej edukacji – przesłania na przyszłość.
5. Zmienianie edukacji: eksperymenty pedagogiczne, próby eksperymentalne, badania w działaniu, innowacje pedagogiczne (treściowe, metodyczne, organizacyjne) – z myślą o edukacji jutra.

W panelach dyskusyjnych swoje wystąpienia mieli:
dr Małgorzata Bartoszewicz, „Wspomaganie procesu nauczania i uczenia się – utrwalanie i sprawdzanie osiągnięć ucznia w epoce cyfrowej"
dr Grzegorz Krzyśko, „Performans w edukacji chemicznej - teoria i praktyka"

Wystąpienia naszych pracowników zostały opublikowane w monografii „Edukacja Jutra. Kierunki rozwoju współczesnej edukacji".