XVII Szkoła Problemów Dydaktyki Chemii pod hasłem „Warto wiedzieć więcej” – Dobieszków 15-17.VI.2017

XVII Szkoła Problemów Dydaktyki Chemii jest cykliczną konferencją organizowaną co dwa/trzy lata przez sekcję Dydaktyki Chemii Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Głównymi uczestnikami konferencji są nauczyciele chemii (w gimnazjum oraz w szkołach ponadgimnazjalnych), nauczyciele akademiccy z zakresu dydaktyki chemii oraz nauczyciele przyrody (w szkołach ponadgimnazjalnych).
Celem konferencji było zapoznanie z wynikami badań z zakresu dydaktyki chemii oraz wymiana doświadczeń związanych z rozwojem tej dziedziny w Polsce i na świecie. Podczas konferencji dyskutowano o procesie dydaktycznym związanym z przygotowaniem studentów do wykonywania zawodu nauczyciela chemii na wszystkich etapach edukacyjnych.
W ramach konferencji odbyło się kilka wykładów tematycznie związanych z chemią i badaniami z zakresu dydaktyki chemii prowadzonych przez zaproszonych gości z kraju i z zagranicy, zorganizowano cztery warsztaty dotyczące eksperymentowania podczas zajęć szkolnych oraz panel dyskusyjny ściśle związany z wyzwaniami jakie stoją przed nauczycielem chemii w okresie zmian proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W dniach 15-17 czerwca w Dobieszkowie k. Łodzi odbyła się kolejna - XVII Szkoła Problemów Dydaktyki Chemii pod hasłem „Warto wiedzieć więcej".

Program merytoryczny Szkoły

15 czerwca (czwartek)

17.00-18.00 Ceremonia otwarcia
18.00-19.00 Wykład plenarny, dr hab. prof. UŁ Damian Plażuk – „Chemia i światło - Od reakcji fotochemicznych do diagnostyki medycznej".
21.30-22.30 Nocne pokazy luminescencyjne

16 czerwca (piątek)

9.00-9.45 Wykład plenarny, mgr Witold Anusiak – „Podstawa programowa dla nowej Szkoły Podstawowej".
9.45-10.15 Wykład plenarny, prof. dr hab. Hanna Gulińska – „Podręcznik w świetle nowej podstawy programowej"
10.15-11.00 Panel dyskusyjny – „Nowa Podstawa Programowa: ewolucja, rewolucja czy regres?"
11.00-12.30 Warsztaty 1, 2, 3
15.00-16.30 Warsztaty 4, 5, 6
17.00-18.00 Wykład plenarny, mgr Krzysztof Kuśmierczyk – „Mój sposób na pracę z uczniem zdolnym"
18.00-19.00 Sesja posterowa