Szkoła z wyobraźnią – Poznań 12-14.X.2015

W dniach 12 - 14 października 2015 r. odbyła się w Poznaniu Międzynarodowa Konferencja "SZKOŁA z wyobraźnią", której organizatorami byli: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Studiów Edukacyjnych (Zakład Pedeutologii i Zakład Pedagogiki Szkolnej) oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie.

Konferencja dedykowana była przede wszystkim nauczycielom, dyrektorom szkół, przedstawicielom samorządu terytorialnego, pracownikom oświaty, przedstawicielom rad rodziców i samorządów uczniowskich. Zaproszenie na konferencję z ZDCh otrzymali: prof. dr hab. Hanna Gulińska, dr Małgorzata Bartoszewicz oraz dr Grzegorz Krzyśko.

Celem przedsięwzięcia była prezentacja dobrych praktyk edukacyjnych dla budowania szkolnej społeczności uczącej się. Podczas spotkania odbyły się prezentacje szkół z Polski i zagranicy z wyobraźnią, wykraczających poza powszechne praktyki pedagogiczne.
Podczas trzech dni konferencji odbyły się wykłady, towarzysząca prezentacjom szkół wystawa posterowa, panel dyskusyjny oraz pokazy. W ramach konferencji omówiono:

1

Moduł ten miał pomóc w zdefiniowaniu podstawowych kontekstów funkcjonowania szkoły (jak np. wiedzy o biologicznych fundamentach człowieczego działania; współczesnych koncepcjach szkół; politycznych, społecznych i kulturowych uwarunkowaniach pracy dzisiejszej szkoły, a także uwarunkowaniach stanowionych przez dynamicznie rozwijające się środowisko cyfrowe).

2

3

W tym między innymi

• E-podręcznik – jako szansę na nowe, dynamiczne środowisko edukacyjne;
  • Akademię Khana, także z polskimi przykładami;
  • działania Centrum Nauki Kopernik oraz innych centrów w Polsce i w Europie.

4

5