„Nauki ścisłe na luzie” konferencja Scientix – Warszawa 19-20.X.2015

W dniach 8-9.10.2015 r odbyła się pierwsza w Polsce, a dwudziesta w Europie Konferencja Scientix dla nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych organizowana jest w ramach projektu Scientix pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej, realizowanego przez European Schoolnet. Głównym celem konferencji jest praktyczna prezentacja innowacyjnych rozwiązań w zakresie nauczania przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, a także integracja środowiska nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Zaproszenie na konferencję z ZDCh wraz z prośbą o poprowadzenie warsztatów otrzymali prof. dr hab. Hanna Gulińska, dr Małgorzata Bartoszewicz, dr Robert Wolski.

Konferencję otworzyli gospodarze: dr Àgueda Gras-Velázquez – kierownik projektu Scientix w European Schoolnet, która za swoją mowę powitalną w języku polskim zebrała ogromne brawa, pani Marzenna Przesmycka-Baranek – Dyrektor Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów oraz Prof. Mariusz Majdański – Dyrektor ds. naukowych w Instytucie Geofizyki PAN. Na sesję rozpoczynającą konferencję przyjechała pani Joanna Kluzik-Rostkowska – Minister Edukacji Narodowej.
Podczas konferencji odbyły się 3 sesje plenarne, 20 warsztatów, dyskusje w ramach przedmiotowych okrągłych stołów i wiele okazji do dzielenia się doświadczeniami. W Konferencji uczestniczyło ponad 150 osób z całej Polski.

Ramowy program konferencji:
8.10.15 Dzień pierwszy

11.00-12.00 Rejestracja i powitalna kawa
12.00-14.00 I Sesja plenarna:

1. Powitanie: dr Àgueda Gras-Velázquez – European Schoolnet, Marzenna Przesmycka-Baranek – Dyrektor Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów, dr hab. Mariusz Majdański, prof. PAN – Dyrektor ds. naukowych w Instytucie Geofizyki PAN
  2. Wykład: Naukowcy dla edukacji, czyli o tym, jak nauka otwiera drzwi – Prof. dr hab. Edward Nęcka – wiceprezes Polskiej Akademii Nauk
  3. Prezentacja: Wprowadzenie w świat Scientix – dr Agata Goździk, Instytut Geofizyki PAN
  4. Prezentacja: Go-Lab: W jaki sposób laboratoria online mogą wzbogacić twoje zajęcia dzięki ekscytującym eksperymentom naukowym – Krzysztof Rochowicz, European Schoolnet
  5. Mini-prezentacje warsztatów

14.50-16.20 I Sesja warsztatowa (6 równoległych warsztatów do wyboru)

W tym:

Wykorzystanie modułów dydaktycznych projektu PROFILES w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych Prowadzący: dr hab. Ryszard M. Janiuk, dr Elwira Samonek-Miciuk, Wydział Chemii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie

W trakcie wprowadzającej części warsztatów ich uczestnicy poznali podstawy teoretyczne zgodnie z którymi zostały przygotowane moduły projektu PROFILES, a także ogólne zasady ich wykorzystania. Następnie mogli praktycznie zapoznać się z realizacją dwu modułów przygotowanych w ramach tego projektu: 1. Jak skutecznie i bezpiecznie stosować środki czystościowe? 2. Jak rodzaj gleby wpływa na wzrost roślin? Materiały do tych, jak i innych modułów, dostępne są dostępne na stronie internetowej http://www.umcs.pl/pl/moduly-2014,5974.htm

16.30-18.00 II Sesja warsztatowa (7 równoległych warsztatów do wyboru)

W tym:

Propozycje pracy z podręcznikiem dedykowanym urządzeniom mobilnym, czyli iPady na lekcjach chemii w gimnazjum

Prowadzący: dr Małgorzata Bartoszewicz, Prof. dr hab. Hanna Gulińska Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uczestnicy warsztatów mieli możliwość pracy z epodręcznikiem oraz podręcznikiem „Mobilna chemia" (wyd. MultiEdukacja), który zawiera kilkadziesiąt filmów edukacyjnych, infografik, zadań interaktywnych, testów gimnazjalnych, gier wspomagających nauczanie. Podczas zajęć korzystano zarówno z iPadów jak i tradycyjnie dostępnych w szkołach komputerów PC. Zajęcia były połączone z eksperymentem chemicznym.

18.00-19.30 Kolacja i dyskusja „Jak skutecznie korzystać z otwartych zasobów edukacyjnych w nauczaniu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych"

9.10.2015 Dzień drugi

9.00-10.30 II sesja plenarna

1. Prezentacja: Scientix w Polsce – Małgorzata Zajączkowska, Elżbieta Kawecka i Dobromiła Szczepaniak – ambasadorki Scientix
  2. Wykład: Terminologia naukowa w praktyce edukacyjnej – dr Elżbieta Gajek, Uniwersytet Warszawski
  3. Mini-prezentacje warsztatów

10.30-12.00 III Sesja warsztatowa (5 równoległych warsztatów lub udział w wycieczce do Filtrów Warszawskich – do wyboru)

Modelowanie struktur związków chemicznych Prowadzący: dr Robert Wolski, prof. dr hab. Hanna Gulińska Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uczestnicy warsztatów mieli możliwość poznania atrakcyjnych metod projektowania budowy związków. Na zajęciach przedstawione zostały możliwości tworzenia modeli z wykorzystaniem technik „manualnych" prostych programów komputerowych. W czasie warsztatów każdy mógł samodzielnie przygotować wybrane modele struktur związków chemicznych wykorzystując papier, balony oraz inne materiały. Natomiast do tworzenia komputerowych modeli wykorzystano darmowy program ChemSkech z opcją trójwymiarowej wizualizacji struktur związków chemicznych.

12.30-13.30 Przedmiotowe okrągłe stoły: matematyka, fizyka, chemia, geografia, biologia, przyroda

13.30-14.30 III Sesja plenarna

1. Podsumowanie okrągłych stołów