XXI Tatrzańskie Sympozjum Naukowe „Edukacja jutra" – Zakopane 22-24.VI.2015

W dniach 22-24.6.2015 roku w Zakopanem odbyło się XXI Tatrzańskie Sympozjum Naukowe Edukacja jutra, którego organizatorem była Wyższa Szkoła Humanitas. Konferencja odbyła się przy współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Rzeszowski, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Instytutem Pedagogiki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Uniwersytetem Opolskim oraz Wyższą Szkołą Zarządzania „Edukacja" we Wrocławiu. Patronat naukowy nad Sympozjum objął Komitet Nauk Pedagogicznych PAN i Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Twórczych.
Wykład inauguracyjny Wprowadzenie do pisarstwa naukowego przez opracowanie rozprawy doktorskiej wygłosiła prof. dr hab. Krystyna Duraj-Nowakowa, w części plenarnej konferencji występowali m.in prof. dr hab. Marii Kozielska. Tematem wystąpienia by na temat procesu uczenia się w aspekcie współczesnych osiągnięć psychologii i dydaktyki oraz dra hab. Janusza Morbitzera prof. WSB, który mówił o świecie mediów w odniesieniu do intelektualnego potencjału współczesnych uczniów.
Podczas dwóch sesji plenarnych jak i w panelach dyskusyjnych uczestnicy konferencji podjęli kolejną próbę określenia wizji edukacji w Polsce i w świecie współczesnym. Założeniem organizatorów było stworzenie ogólnopolskiej platformy porozumienia w jakże ważnych sprawach dotyczących edukacji i nauk o niej w oparciu o teorię i działania praktyczne. Ciesząc się dużym zainteresowaniem panele dyskusyjne obejmowały następujące tematy:

 • Aksjologiczno-kulturowy fundament edukacji jutra.
 • Nowe technologie w kształceniu;
 • Jakość kształcenia i niepowodzenia szkolne.
 • Problemy współczesnej rodziny;
 • Aktywność fizyczna – zdrowie – problematyka czasu wolnego.
 • Wokół problemów wychowania i kształcenia dzieci najmłodszych; Kształcenie osób dorosłych – aktywność w życiu zawodowym.
 • Edukacja i inne formy aktywności osób dorosłych; Organizacja edukacji szkolnej.
 • W poszukiwaniu formuły współczesnej edukacji.

W panelu dyskusyjnym Nowe technologie w kształceniu, głos zabrali:

 • prof. dr hab. Hanna Gulińska – Eksperyment i nowe technologie w kształceniu dzieci i młodzieży
 • dr hab. Marek Wasilewski – Światowe tendencje rozwoju technologii edukacyjnych
 • dr Małgorzata Bartoszewicz – Laboratorium Szkoły Przyszłości

W Dniu Tatrzańskim uczestnicy Sympozjum ze względu na warunki pogodowe udali się do doliny Strążyskiej i wysłuchali szkolenia „Zagospodarowanie turystyczne Tatr Zachodnich (szlaki turystyczne, schroniska, przewodniki)".

Szukaj

Kontakt

Zakład Dydaktyki Chemii UAM

ul. Umultowska 89b,

61-614 Poznań

Kierownik Zakładu

Hanna Gulińska

tel. 61 829 1583

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.