X Konferencja Informatyka w Edukacji

W dniach 5-7 lipca 2013 roku odbyła się w Toruniu X Konferencja Informatyka w Edukacji.

Głównym organizatorem był Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu, a współorganizatorami International Oddział Kujawsko-Pomorski Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Miasto Toruń.

Patronat nad konferencją objęło Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pani Profesor Barbara Kudrycka oraz Federation for Information Processing.

Konferencja Informatyka w Edukacji jest cykliczną konferencją skupiającą nauczycieli informatyki i technologii informacyjnej, nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ,a także nauczycieli akademickich i wykładowców wykorzystujących na swoich zajęciach technologie informacyjno-komunikacyjne.

Tegoroczna Konferencja "Informatyka w Edukacji" IwE 2013 stanowiła Dni Narodowe Światowej Konferencji na temat Komputerów w Edukacji World Conference on Computers in Education WCCE 2013.
Uroczyste otwarcie Konferencji odbyło się 5 lipca 2013 roku o godzinie 9.00 w Auli Collegium Humanisticum UMK wspólnym wykładem dla uczestników konferencji WCCE i IwE Włodzisława Ducha z UMK na temat Mózgu i nauczania, poźniej Mitchel Resnick z MIT przedstawi ideę otwartych środowisk kształcenia bazujących na wykorzystaniu języka Scratch, Oprócz wykładów plenarnych, wśród których warto wspomnieć o prezentacji idei odwróconej klasy – popularnej idei wykorzystania technologii do wzmocnienia personalizacji, motywacji i kreatywności uczniów, odbywały się warsztaty na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK.

Podczas sesji piątkowej 5 w Sali A Collegium Humanisticum, której przewodniczył profesor Janusz Morbitzer można było m.in. wysłuchać referatu:

• H. Gulińska, E-podręcznik, czyli nowa jakość w polskim szkolnictwie
  • G. Krzyśko, Wyślij zapach – przyroda w szkole ponadgimnazjalnej
  • P. Jagodziński, R. Wolski, Platforma OpenOLAT i jej zastosowanie w przygotowaniu studentów do zawodu nauczyciela przedmiotów przyrodniczych
  • E. Kawecka, E. Pryłowska-Nowak, M. Witecka, W poszukiwaniu praw przyrody. Jak sprostać wymaganiom cyfrowej szkoły?

Również w piątek i sobotę odbywały się na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK warsztaty. Można było m.in. uczestniczyć w zajęciach:

• 14:15-15:45 M. Siegieńczuk, M. Antoszewska; Apple Komiks w edukacji
  • 16:00-16:45 M. Bartoszewicz Tablica interaktywna i urządzenia mobilne jako przykład zastosowania TI w nauczaniu chemii w szkole