XIX Tatrzańskie Sympozjum Naukowe „Edukacja jutra”

W dniach 24-26 czerwca 2013 roku odbyło się w Zakopanem XIX Tatrzańskie Sympozjum Naukowe „Edukacja jutra".

Głównym organizatorem Sympozjum była Wyższa Szkoła Humanitas, współorganizatorami natomiast:

Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Opolski, Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i Wyższa Szkoła Zarządzania „Edukacja" we Wrocławiu.

Patronat nad konferencją objęła Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pani Profesor Barbara Kudrycka; patronat naukowy – Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Ponadto patronatem honorowym przedsięwzięcie objęli: Rektor Wyższej Szkoły Humanitas – dr Jerzy Kopel prof. WSH, Fundacja „Humanitas", Marszałek Województwa Śląskiego – Adam Matusiewicz, Wojewoda Śląski – Zygmunt Łukaszczyk, Starosta Tatrzański – Andrzej Gąsienica-Makowski, Burmistrz Miasta Zakopane – Janusz Majcher i Prezydent Miasta Sosnowiec – Kazimierz Górski.

Tatrzańskie Sympozjum Naukowe jest cykliczną konferencją międzynarodową skupiającą osoby, którym bliskie są sprawy edukacji. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 120 naukowców z kraju i z zagranicy, nauczycieli oraz przedstawicieli kuratoriów oświaty.

W panelu dyskusyjnym Role nauczyciela w edukacji szkolnej, którego moderatorami byli prof. dr hab. Danuta Waloszek i prof. dr hab. Kazimierz Wenta
w obszarze dyskusji Znaczenie dydaktyki w pracy nauczyciela głos zabrali:

• prof. dr hab. Wojciech Kojs – Dydaktyka ogólna jako nauka o teoriach i praktykach systemów kształcenia
  • dr hab. Anna Karpińska prof. UwB – Neurodydaktyka wobec niepowodzeń szkolnych i trudności w uczeniu się
  • prof. dr hab. Hanna Gulińska – Miejsce i rola podręczników elektronicznych w nowym systemie kształcenia
  • dr Gabriela Kryk – Alternatywne kształcenie dzieci w młodszym wieku szkolnym
  • dr Jan Adam Malinowski – Szkoła jako instytucja środowiskowego systemu profilaktyki społecznej.

natomiast w obszarze dyskusji: Nowe technologie i e-learning w kształceniu
dr Krzysztof Krakowski – Skuteczność i jej ewaluacja w kształceniu na odległość
dr Małgorzata Bartoszewicz – E-learning jako forma wspomagania kształcenia w zakresie przedmiotów przyrodniczych
dr Joanna Juszczyk-Rygałło – WebQuest jako nowoczesne narzędzie dydaktyczne w zintegrowanym obszarze edukacyjnym.
Uczestnicy konferencji podjęli również próbę określenia wizji edukacji w Polsce i w świecie współczesnym.

Integracyjną częścią i tradycją Tatrzańskich Sympozjów Naukowych „Edukacja Jutra" są zajęcia dydaktyczne połaczone z podziwianiem piękna Tatr. W tym roku uczestnicy w zależności od stopnia zaawansowania i indywidualnych zainteresowań, mieli do wyboru dwie trasy:

• GRUPA I
    Zwiedzanie z przewodnikiem tatrzańskim kaplicy w stylu zakopiańskim. Wędrówka z przewodnikiem tatrzańskim na trasie Jaszczurówka – Dolina Olczyska – Polana Olczyska – Kopieniec Wielki (1328 m. n.p.m.) – Toporowa Cyrhla. Zwiedzanie kościoła. Podziwianie panoramy Tatr z Kopieńca Wielkiego i Toporowej Cyrhli. Na Kopieńcu Wielkim gawęda prof. dra hab. Kazimierz Denka: „Infrastruktura turystyczna Tatr" .
  • GRUPA II
    Wjazd wyciągiem krzesełkowym na Butorowy Wierch (1160 m. n.p.m.) – spacer na Gubałówkę (1123 m. n.p.m.). Zjazd kolejką terenowo-linową do Zakopanego. Zwiedzanie starego kościoła parafialnego z 1847 roku, Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku (nad Cichą Wodą i Białym Potokiem) oraz Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego.