XV Szkoła Problemów Dydaktyki Chemii

W dniach 1-3 czerwca 2012 roku odbyła się w Będlewie XV Szkoła Problemów Dydaktyki Chemii „Chemia bliżej szkoły", zorganizowana przez Sekcję Dydaktyczną Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Zakład Dydaktyki Chemii UAM, przy współudziale Wydziału Chemii UAM.

W konferencji udział wzięło 120 osób:

• nauczyciele chemii z całej Polski;
  • pracownicy Zakładów Dydaktyki Chemii;
  • pracownicy Ośrodków Metodycznych;
  • twórcy pomocy naukowych, środków dydaktycznych i publikacji;
  • osoby wdrażające nowe technologie do praktyki szkolnej;
  • propagatorzy eksperymentu chemicznego w dydaktyce.

Nadrzędnym celem konferencji była prezentacja najnowszych osiągnięć w zakresie ogólnopolskiej i międzynarodowej dydaktyki chemii oraz realizacja zajęć praktycznych ułatwiających ich wdrożenie w szkołach, ośrodkach metodycznych i wyższych uczelniach.

2    3

Zajęcia dydaktyczne obejmowały:

• zagadnienia chemii życia codziennego, w tym chemii środowiska;
  • światowe trendy w dydaktyce chemii, w tym dydaktyce szkoły wyższej;
  • eksperyment chemiczny w dużej i małej skali, także wspierany multimedialnie;
  • metody aktywizacji uczniów oparte o nowoczesne metody wizualizacji i gry dydaktyczne;
  • kształcenie zdalne z wykorzystaniem platform edukacyjnych;
  • nowoczesne formy diagnozowania oraz kontroli i oceny uczniów i studentów.

Szkoły Problemów Dydaktyki Chemii są organizowane systematycznie od 1979 roku (I-VI w Karpaczu, VII-VIII w Borowicach, VIII w Sobieszewie, IX-XI w Kiekrzu, XII-XIII w Suchej Beskidzkiej, XIV w Boszkowie. Wymiernym rezultatem tych spotkań są bogate materiały drukowane, ale także podpisane umowy i nawiązane przyjaźnie.
Tematyka wykładów:

• Mózg ucznia w szkole – dr Maciej Błaszak
  • Science&Art – prof. dr hab. Marcin Molski
  • Bez eksperymentu nie ma fizyki – prof. dr hab. Antoni Wójcik
  • Nauczyciel architektem wiedzy ucznia – prof. dr hab. Stanisław Dylak
  • Co i jak chemia kopiuje z natury – prof. dr hab. Bogusław Buszewski
  • Chemia miłości – dr hab. Karol Kacprzak
4  5  6
7  8  8

Prowadzone dyskusje dotyczyły m.in. dorobku Zakładów Dydaktyki Chemii z całej Polski, a w szczególności charakteru praktycznego i wdrożeniowego prowadzonych prac. Wskazywano na przygotowane podręczniki szkolne i ich obudowę, produkty o charakterze multimedialnym przeznaczone dla nauczycieli i uczniów, kursy zdalne, zawartość administrowanych portali edukacyjnych, zajęcia eksperymentalne dla uczniów i lokalnego społeczeństwa). Te ożywione dyskusje staną się z pewnością początkiem dobrze rozumianej współpracy członków zespołów badawczych. Już w tej chwili wiadomo, że zaowocują podpisaniem kolejnym umów z ośrodkami uniwersyteckimi poza Polską.
W czasie Szkoły odbył się pokaz eksperymentów chemicznych w wykonaniu mgr Mateusza Stockiego. Widzów zachwycił szczególnie ostatni pokaz, kiedy to setki kolorowych piłeczek zostało wyrzuconych mocą ciekłego azotu zamkniętego w butelce wrzuconej do beczki z niewielką ilością wody.

10     11

12     13

Uczestnicy mieli okazję udziału w następujących warsztatach:

• Praca z uczniem zdolnym – Ewa Trybalska (Gliwicki Ośrodek Metodyczny), Marlena Plebańska i Angelika Wiśniewska (projekt e-Akademia Przyszłości)
  • Barwa w eksperymencie chemicznym, roztwory koloidalne – Piotr Jagodziński i Robert Wolski (UAM), Waldemar Plewiński (Liceum Ogólnokształcące Krotoszyn)
  • Eksperyment chemiczny w małej skali – Centrum chemii w małej skali
  • Tablica interaktywna w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych – Arkadiusz Stefan (IRS), Małgorzata Bartoszewicz (UAM), Justyna Andrzejak (gimnazjum Poznań)
  • Środki dydaktyczne: przykłady zastosowań interfejsu Cobra 4 w eksperymentach chemicznych – Radosław Witt (EDUKA)
  • Możliwości edukacyjne i-Pada – Jan Polak i Dariusz Stachecki (Apple Education Mentor), (Halina Szczepaniec (gimnazjum Szczecin)

14  15  16

17  18  19

20  21  x1

Tematyka dwóch sesji plakatowych podczas, których prezentowano 50 plakatów objęła zagadnienia z zakresu dydaktyki i metodyki kształcenia chemicznego na każdym poziomie edukacyjnym. Zaprezentowane rozwiązania służyć będą za zgodą ich twórców i autorów wielu szkołom w Polsce.

22 23  x2

Konferencji towarzyszyła bogata oferta proponowanych przez Organizatorów spotkań integracyjnych. Były one okazją do wymiany doświadczeń zawodowych, integracji środowiska nauczycieli akademickich oraz nauczycieli szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych, co z pewnością zaowocuje współpracą przynoszącą obopólne korzyści. Uczestnicy podkreślali możliwość poszerzenia wiadomości, wymiany doświadczeń oraz możliwość pozyskania materiałów, które mogą być przydatne w czasie realizacji nowego programu nauczania chemii.

24  25  26

27  28  29